Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Cirkev v obci

Mimoriadne nežičlivý až nepriateľský bol postoj socialistického štátu voči cirkvám. Najtvrdší postih zaznamenala po februári 1948 gréckokatolícka cirkev, ktorá tzv. prešovským soborom v apríli 1950 bola zakázaná. Štátom ponúknutú pravoslávnu cirkev neprijali a radšej sa stali členmi rímskokatolíckej cirkvi. I v živote evanjelikov a. v. sa odohrali zmeny. Týkali sa ich začlenenia do novovytvoreného cirkevného zboru vo Vyšnom Žipove. Roku 1958 skončilo ich pôsobenie v cirkevnom zbore v Hanušovciach. Evanjelický a. v. cirkevný zbor vo Vyšnom Žipove bol zriadený roku 1957. 

20150218_082303.jpg

Po roku 1989 sa mohol slobodne rozvíjať aj náboženský život obce. V národnej štruktúre obyvateľstva výrazne dominovali Slováci, v roku 1991 tvorili 99,2%. K Českej národnosti sa prihlásili 3 obyvatelia (0,4%), k ukrajinskej a rusínskej tiež 3 obyvatelia (0,4%), k rómskej sa neprihlásil žiadny obyvateľ. V štruktúre podľa náboženského vierovyznania dominujú v Čiernej nad Topľou evanjelici, v roku 1991 tvorili 74,4%. Druhým vierovyznaním je rímskokatolícke, s podielom 14,5%, ďalej gréckokatolícke 2,6% a pravoslávne 0,12%. 
Evanjelikom slúži veľký kostol, dokončený v roku 1977. Cirkev získala v reštitúcii späť aj priestory starej evanjelickej školy, ktoré teraz využíva pri práci cirkevného zboru. 
Rímskokatolíkom slúži Kostol Narodenia Panny Márie, bol postavený koncom 18. storočia a je zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. 
Menšie skupiny tvoria gréckokatolíci, patria pod pôsobnosť farského úradu v Hlinnom a pravoslávni, spadajú pod správu prešovskej farnosti. 
V Čiernej nad Topľou žijú aj príslušníci Cirkvi bratskej a Svedkovia Jehovovi. Svedkovia Jehovovi sa do schádzajú i z okolia na pravidelné pobožnosti do sály Kráľovstva Jehovovho, zriadenej v jednom z rodinných domov. 
 

evan_kostol.png        evan kostol cierne n toplou.png
                                          Evanjelický kostol Čierne nad Topľou


rim_kat_kostol cierne n toplou.png       rim_kat_kostol_cierne n toplou2.png
                            Rímskokatolíkom slúži Kostol Narodenia Panny Márie

 

 
  

 

 

 


 

            

 

 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka