Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

DFS Brusnik

Detský folklórny súbor Brusnik

Keď v septembri roku 2002 prišiel do Bystrého Martin Ťasko s myšlienkou založiť detský folklórny súbor, vtedy sa táto myšlienka  zapáčila aj vtedajšiemu vedeniu základnej školy pani riaditeľke Sipskej a bývalému starostovi obce Bystré pánovi Andrekovi, pretože v tomto mikroregióne neexistoval žiaden detský folklórny súbor. Deťom sa umožnilo cvičiť v telocvični základnej školy a približne 30 tanečníkov sa začalo učiť základné tanečné motívy regiónu Šariš a Zemplín. Nacvičila sa prvá choreografia, hry a tance „Marusel“, „Na poľovníka“, „Veľký komár“ a „Polkatanec“ a teleso dostalo názov detský folklórny súbor Bystranček.

ornament.png

V rokoch 2006 – 2007 vznikajú súborové choreografie, ktoré sa tancujú dodnes. Chlapčenská „Sarka“, dievčenská karička, čardáš po zemplínsky, Šaffov tanec, to sú choreografie, ktoré sa prvýkrát prezentovali aj v zahraničí. Súbor prvýkrát vycestoval na zahraničný medzinárodný folklórny festival na Ukrajinu. O rok neskôr súbor absolvoval aj náročnú cestu na ázijský kontinent, keďže mesto Gemlik v Turecku sa nachádza pri Marmarskom mori už v ázijskej časti Turecka.

V rokoch 2008 – 2009 tancovalo v súbore najviac členov v jeho existencii – 53 tanečníkov. V tomto období sa súbor prvýkrát zúčastnil okresnej súťaže detských folklórnych súborov vranovského okresu .

V rokoch 2010 – 2013 súbor prechádza svojim najťažším obdobím. Nielen že počet členov súboru v sezóne klesol na počet 20 ľudí, ale súbor menil aj priestory nácvikov, keďže z telocvične základnej školy sa presťahoval do kultúrneho domu v Bystrom. Pomyselnú pomocnú ruku nám vtedy podal pán Jozef Krajňák. V roku 2012 súbor dokonca mení aj zriaďovateľa a z obce Bystré sa sťahuje do obci Čierne nad Topľou, kde jeho pôsobenie schválili poslanci obecného zastupiteľstva obce Čierne nad Topľou. Súbor mení aj názov na detský folklórny súbor BRUSNIK.

dfs_brusnik.jpg

V roku 2012 sa súbor zúčastnil CIOFF festivalu v Dubne na Ukrajine a čo sa môže najviac popýšiť je to, že v konkurencii mužstiev z Poľska, Ruska, Rumunska a Ukrajiny vyhral futbalový turnaj folklórnych súborov.

O rok neskôr zažil BRUSNIK v zahraničí zase niečo nové, keďže na festivale v nemeckom BENSHEIM bolo až 63 súborov v sprievode a približne 200 nocľažníkov z 5 súborov pod jednou strechou v telocvični. Zážitok naozaj nezabudnuteľný.

Roky 2014 – 2017 boli pre súbor Brusnik v podstate rokmi stability, súbor dozrieval, vznikali nové choreografie ako „Bašistovská“, „Dievčenský tanec z Rakovca nad Ondavou“, Mazurky a šarišská polka z Raslavíc“. Z domácich vystúpení treba určite pripomenúť účasť na festivale „Hrajte nám husličky“ v Detve a na zahraničných festivaloch v Bulharsku, Macedónsku, Čiernej Hore, Rumunsku a Taliansku.


https://sk-sk.facebook.com/DFSBrusnik/
 


video z 15. výročia DFS Brusník
 


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka